Trget
(ribja restavracija, priporočam)
Imena gostilna ni dobila po kakšnem ribiču, po imenu Martin, kot sem sprva mislila. Martin pescador je lokalno ime za ptiča vodomca (lat. Alcedo atthis, hrv. vodomar, it. martin pescatore comune, ang. kingfisher, nem. der Eisvogel, fr. le Martin-pêcheur d'Europe, šp. el martín pescador común). Za ptiča vodomca sem že vedela, ne pa za njegovo ime v romansko govorečih deželah.
Ta ribja, ali bolje morska restavracija, leži tik ob obali. Vmes ni ne poti, ne ceste. Le nizek gostilniški zidek, tik nad peščeno obalo. Morje ni prav otoško modro, ker Trget leži v globokem zalivu, ki se končuje z delto reke Raše. Odprtega morja sploh ne vidiš. Le dvignjeno teraso zahodne Istre, tam okoli Barbana, za katero zaide večerno sonce. Poleti izza mize ob konzumiranju morskih dobrot torej opazuješ peščeno obalo, po kateri se ponosno sprehajajo mačke, morje, pomole s privezanimi ribiškimi čolni in, če si zvečer, še zahajajoče sonce. Pozimi pa v notranjosti gostilne prijeten ribiško konobski ambient. Spominjam se nekoliko odštekane večerje na predsilvestrski večer, ko je bila naša družina sama v gostilni. Prijetno vzdušje, hrana, malvazija in biska na koncu, so naredili svoje. Posebno vzdušje prinese tudi vožnja do te gostilne, če se pripeljete iz smeri Barbana. Najprej po močvirnati dolini Raše, potem pa mimo vhodnih jaškov v rudnik, mimo velikega skladišča lesa in tovornega pristanišča. Totalno socialistična scenarija (plamene zore bude me iz sna) in potem nenadoma: ribiška vasica, stisnjena med strmo zaledje in morje. Malo me je zaneslo, pojdimo raje k hrani.
Izkušnja kaže, da se je najbolje prepustiti gazdi, ki pride k mizi s pleteno košaro, polno rib. Za začetek je odlična morska rižota ali pa široki rezanci z morskimi sadeži. Pomembno je vedeti, da so v teh dveh jedeh samo sveži morski sadeži, nobene zmrznjene ali konzervirane variante, kar se lahko primeri v prenekaterem morskem gostišču. Gurmansko doživetje. Tudi s školjkami ali škampi na buzari za predjed nikakor ne boste zgrešili. Za škampe ti vedno povedo, če niso sveži jadranski (pravzaprav so na tem koncu kvarnerski). Za glavno jed pa vsekakor ribo. Odvisno kaj je na izbiro. Način priprave lahko zaupate priporočilu lastnika. Nikoli ne bom pozabila škarpene v pečici s krompirčkom ali pa dvokilskega brancina s krompirčkom in zelenjavo. Imajo nekaj sladic in kljub temu, da sem precej sladkosneda (brez sladice ni obroka), je po tem slastnem kosilu ne zmorem več. Le še makjato in biska ali dve.
To restavracijo je treba večkrat obiskati, da lahko v miru poskusite vse kombinacije predjedi in glavnih jedi. Ko sva bila tam prvič, je za sosednjo mizo sedel nek Italijan. Najprej ribja juha, potem morska pašta, potem školjke, potem škampi, potem riba in velika skleda solate. Chi va piano, va sano e va lontano. Skratka, nepozabno doživetje, čarobna kombinacija hrane, ambienta in morskega zraka.
Dodano ob zadnjem obisku: Oceno "zelo priporočam" sem zmanjšala na "priporočam". Pa ne toliko zaradi hrane, ki je bila še vedno okusna in sploh ne zaradi ambienta, ki je še vedno enako morski in romantičen, predvsem zaradi postrežbe, ki je bila tokrat katastrofalna. Dve uri čakanja na glavno jed, brez opravičila. In na koncu je bilo verjetno za kuliso postavljeno vprašanje: "Gotovina ili kartica?" Takoj v naslednjem odgovoriu je bilo namreč rečeno: "Terminal nam ne radi, može samo gotovina". Nobenega opravičila, Razlika bi lahko v tem, da je medtem oče, ki je bil srce in duša gostilne, vodenje predal sinu. Ta pa najbrž še nima toliko občutka za količino gostov in zmožnosti kuhinje. In tudi ne za nadzor nad natakarji, ki so bili tokrat razlog za našo nejevoljo.
Od takrat nismo več šli tja. Do naslednjega obiska jim ne bom zbila ocene. Dam jim še eno priložnost.
(zadnji obisk julija 2014)
https://www.facebook.com/pages/Konoba-Martin-Pescador-Trget-Istra/231327170300744